Wykształcenie i praca w zawodzie geodety. Krótko i na temat

iązane z wytyczaniem terenów nowych działek budowlanych. Od pracy geodetów i przygotowanej przez nich wyceny zależy, jak dużą działkę będzie mogła kupić osoba chcąca postawić nowy dom i jak duże koszty będą związane z kupnem takie

Wykształcenie i praca w zawodzie geodety. Krótko i na temat

Prace geodezyjne wykonywane na terenach wiejskich

Na terenach wiejskich wykonywane są różnego rodzaju prace geodezyjne. Do najpopularniejszych spośród nich należą prace związane z wytyczaniem terenów nowych działek budowlanych. Od pracy geodetów i przygotowanej przez nich wyceny zależy, jak dużą działkę będzie mogła kupić osoba chcąca postawić nowy dom i jak duże koszty będą związane z kupnem takiej działki.

Jednocześnie nie będzie musiała martwić się o to, czy zakupiona przez nią działka posiada wszystkie wymiary zgodne z prawem. Geodeci świadczą także usługi związane z tworzeniem planów budowy nowych domów. Mogą wówczas doradzać np., w jakim miejscu posesji najlepiej będzie wybić fundamenty nowego budynku. Zajmują się także wytyczaniem nowych dróg dojazdowych na tereny różnych posesji.


Jak rozgranicza się nieruchomość? Wikipedia odpowiada

Rozgraniczanie nieruchomości (również jako rozgraniczenie nieruchomości, rozgraniczenie gruntów, właśc. postępowanie rozgraniczeniowe) ? postępowanie przed organami państwowymi mające na celu ustalenie granic nieruchomości, gdy stały się sporne i nie można stwierdzić stanu prawnego.

Szczegółowe zasady rozgraniczania zawarte są w art. 152 i 153 Kodeksu cywilnego, art. 29-39 Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz w rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 14 kwietnia 1999 roku w sprawie rozgraniczania nieruchomości.

Rozgraniczenie polega na ustaleniu przebiegu granicy nieruchomości (z natury rzeczy może chodzić tylko o nieruchomości gruntowe), czyli na ustaleniu, jak daleko sięga prawo własności przysługujące właścicielowi danej nieruchomości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozgraniczanie_nieruchomości


Wikipedia i definicja pomiaru sytuacyjno-wysokościowego

Pomiar sytuacyjno-wysokościowy ? podstawowa praca z zakresu geodezji ogólnej mająca na celu dostarczenie danych o położeniu szczegółów sytuacyjnych w przyjętym układzie współrzędnych płaskich i wysokościowych. Jest jedną z metod pozyskiwania danych geograficznych wykorzystywanych przy zakładaniu lub aktualizacji mapy zasadniczej, map sytuacyjno-wysokościowych, w tym również map numerycznych. Pomiary sytuacyjno-wysokościowe wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową1. Pomiar sytuacyjno-wysokościowy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich pomiarów, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomiar_sytuacyjno-wysokościowy



© 2019 http://c2c.org.pl/