Wspinaczka - ryzyko, zagrożenia, bezpieczeństwo

takiego wyzwania, a ponadto jeśli już zdecydujemy się to zrobić, powinniśmy koniecznie zadbać o odpowiednie przygotowanie i zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt oraz inne rzeczy. Najlepiej będzie wynająć instruktora, który nauczy na

Wspinaczka - ryzyko, zagrożenia, bezpieczeństwo

Jak nauczyć się wspinać?

Wspinaczka po górach to wspaniały sport, który dostarcza wielu niezapomnianych przeżyć. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może podjąć się takiego wyzwania, a ponadto jeśli już zdecydujemy się to zrobić, powinniśmy koniecznie zadbać o odpowiednie przygotowanie i zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt oraz inne rzeczy. Najlepiej będzie wynająć instruktora, który nauczy nas właściwych technik oraz opowie co nieco o tym sporcie, dzięki czemu lepiej zrozumiemy jego zasady i dowiemy się, jak należy go uprawiać, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie sprawić sobie żadnych problemów. Z taką osobą możemy skontaktować się już na kilka dni przed wyjazdem i zarezerwować konkretny dzień.


Zakupy konieczne przed wspinaczką

Czy na wspinaczkę można wybrać się bez przygotowania i bez specjalnego sprzętu? Nigdy nie powinniśmy tego robić! Zawsze konieczne jest przeszkolenie raz zdobycie odpowiednich umiejętności, a ponadto bardzo ważne są także akcesoria, które mogą ułatwić nam wspinanie oraz sprawić, że przebiegnie ono bezpiecznie i bezproblemowo. Jeśli taka rozrywka jest naszą pasją, można zakupić potrzebne sprzęty wspinaczkowe w sklepie sportowym i zabierać je na wczasy. Jeśli jednak dopiero zaczynamy swoją przygodę i nie jesteśmy pewni, czy przypadnie nam ona do gustu, lepiej będzie sprzęt wypożyczyć i nie wydawać od razu majątku na niektóre rzeczy. Może się okazać, że to zajęcie nie będzie dla nas odpowiednie.


To MUSISZ wiedzieć

Początkowo zaburzenia dotyczą pracy ośrodkowego układu nerwowego. Występuje pogorszenie przypominania, koncentracji, refleksu i spostrzegawczości. Somatycznie następuje wzrost tętna i ciśnienia krwi, co jest reakcją samoobronną organizmu. Następnie przychodzi osłabienie serca i spadek ciśnienia krwi, co prowadzi do omdlenia. Ponadto następuje utrata szeregu podstawowych funkcji organizmu, m.in. pogorszenie zdolności do rozmnażania (powyżej około 4500 m n.p.m.), utrata wagi (nawet do 1 kilograma tygodniowo), nie dająca się skompensować prawidłowym odżywianiem. Zwiększa się ilość erytrocytów we krwi co powoduje jej zagęszczenie, a stosowanie dużych dawek aspiryny w celu jej rozrzedzenia może spowodować owrzodzenie układu pokarmowego.

Klasycznymi objawami ostrego stanu są:

obrzęk płuc
obrzęk mózgu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_wysoko%C5%9Bciowa



© 2019 http://c2c.org.pl/