Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.
Jeżeli tylko cokolwiek złego zacznie dziać się w obrębie twojej jamy ustnej, najprawdopodobniej pierwszym lekarzem, do którego się zgłosisz, będzie dentysta. Od czasu do czasu zaglądasz w końcu do jego gabinetu. Starasz się pojawić w nim przynajmniej raz na sześć miesięcy, by przeprowadzić wizytę kontrolną i w razie czego szybko uporać się z np. rozwijającą się próchnicą. A w jakich jeszcze sytuacjach powinieneś odwiedzić swój gabinet dentystyczny? Kiedy dentyści mogą naprawdę ci pomóc w lepszym zadbaniu o własne zdrowie? Oczywistym przypadkiem, z którym większość pacjentów udaje się do tego rodzaju gabinetów, jest po prostu próchnica. Jeżeli więc tylko czujesz, że w twoich zębach pojawiły się pewne braki, najlepiej od razu zapisz się na wizytę, póki próchnica nie zaatakowała miazgi zęba. Stomatolog może też pomóc ci w wyleczeniu wad zgryzu oraz zlikwidowaniu wczesnych zapaleń miazgi zębowej. Tak naprawdę cokolwiek by się nie działo, zawsze możesz się do niego zgłosić. W razie potrzeby stomatolog pokieruje cię dalej.
Co oferuje nam współczesny gabinet dentystyczny? Przede wszystkim kompleksową diagnostykę. Stawiając się na pierwszą wizytę w nowym gabinecie możemy być pewni tego, że lekarz zaoferuje nam diagnostykę naszego stanu uzębienia. Bez tego nie będzie możliwości podjęcia dalszych kroków. Pamiętajmy jednak o tym, że gabinet odwiedza się systematycznie - przynajmniej raz na pół roku. Nie przypominajmy sobie o stomatologu tylko wtedy, kiedy coś nas zaboli, ponieważ bardzo często może być już za późno na leczenie zębów. Po diagnostyce dentysta zaproponuje nam przyjazne i bezbolesne formy leczenia, jak chociażby leczenie kanałowe. Wiele osób słysząc o czymś ma już złe myśli. Trzeba jednak wiedzieć, że dzisiejsze leczenie kanałowe jest zupełnie bezbolesne, dlatego nie należy obawiać się takich usług. Ten format leczenia jest bardzo dobry, ponieważ bardzo często jest to szansa na uratowanie zęba przed całkowitą ekstrakcją, czyli usunięciem zęba z jamy ustnej. Lepsze jest leczenie kanałowe zęba niż jego wyrywanie.
Mówi się, że Polacy mają zaniedbane zęby. Boją się dentysty i idą do niego tylko wtedy, gdy ból zęba jest nie do wytrzymania i trwa bez przerwy. A wtedy - w wielu przypadkach - jedynym możliwym rozwiązaniem jest tylko ekstrakcja. Tymczasem dzisiaj dentysta powinien przestać kojarzyć się z czymś strasznym. Dzisiaj wizyta u tego lekarza wcale nie musi kojarzyć się z cierpieniem. dlaczego? Bo właściwie każdy, nawet najmniejszy gabinet dentystyczny jest zaopatrzony w sprzęt o wiele nowocześniejszy, niż choćby jeszcze 15 lat temu. Dostępne są też różne znieczulenia, dzięki czemu można bezboleśnie wyleczyć nawet dość poważnie uszkodzony ząb. Jednak wiele osób nadal nie wierzy, że chodząc regularnie na kontrole, można uniknąć bólu i bez zastosowania znieczulenia. Bo wiele z tych osób pamięta, jakie możliwości leczenia miał stomatolog nawet kilkadziesiąt lat temu. Nie można jednak porównywać warunków sprzed tak odległego czasu i z dzisiaj. Okresy te dzieli bowiem ogromna przepaść i poważny postęp.
Jak wiadomo zawód dentysty nie należy do najłatwiejszych. Jest to praca, do której trzeba mieć wręcz powołanie i dar do wyrozumiałości dla pacjentów, dlatego, że każdy może być inny i różnie reagować na ból. Przede wszystkim ważne jest aby dentysta, miał odpowiednie podejście. Wytłumaczył na czym będzie polegało leczenie zębów na tyle, aby pacjent zrozumiał w odpowiedni sposób. Stomatolog nie ma łatwego zadania, tym bardziej kiedy przychodzi małe dziecko, które nie bardzo jeszcze rozumie po co tutaj w ogóle przyszło. Istotne będzie aby pójść na wizytę kontrolną zębów aby zapoznać się z dentystą i wytłumaczyć, że gabinet dentystyczny to nic strasznego. W ten sposób kolejna wizyta nie będzie prawdopodobniej przerażała, na tyle,że stomatolog będzie miał możliwość spokojnie wykonywać swoją pracę. Najważniejsze jest aby na fotelu dentystycznym słuchać lekarza, aby można było szybko wykonać dany zabieg. Jednak jak wiadomo, człowiek samoczynnie wykonuje często ruchy mimowolne, np,gdy poczuje ból. Ważne jest aby zaznajomić się z dentystą na tyle, żebyśmy w pełni ufali jego pracy.