frezarki cnc do metalu

Frezarki dawniej

frezarki cnc do metalu Wytwarzanie narzędzi z metalu nie jest nowym pomysłem, nie jest nawet starym - kwalifikuje się do prehistorii.
Jednak gdy okazało się że nie wszystko da się wykuć albo odlać z płynnego surowca, nadszedł czas frezarek.

Patrząc szerzej na to czym jest obrabiarka, dostrzegamy że nawet zwykły pilnik można podciągnąć pod definicję.

Jednakże wraz z rewolucją przemysłową, zaszła potrzeba szybszego i dokładniejszego wykonywania elementów o dokładnych wymiarach.

Powstawały więc maszyny, które miały jedno zadanie, ale robiły je bardzo dokładnie - np.

wiertarki stołowe, którym jedynym celem było wykonywanie pionowych otworów w surowcu, w dokładnie ustalonym miejscu i wiertłem o odpowiedniej średnicy.
To dało początek pomysłom aby stworzyć maszyny o większych możliwościach, które wciąż wykonywały by obróbkę materiału z ogromną dokładnością.

Stało się to jednak możliwe dopiero z rozwojem technologii komputerowych i odpowiednich sposobów programowania urządzeń.

Obróbka wiórowa - Wikipedia

Obróbka wiórowa ? rodzaj obróbki skrawaniem polegający na usuwaniu nadmiaru materiału narzędziami skrawającymi, których ostrza mają zdefiniowaną geometrię, a ich liczba jest ustalona. Oddzielony w czasie obróbki naddatek materiału zamieniony zostaje na wióry, a wykonywany proces przeprowadza się na obrabiarkach. Sposoby realizacji obróbki wiórowej: frezowanie ? kształtowanie płaszczyzn i powierzchni krzywoliniowych toczenie ? do obróbki powierzchni obrotowych zewnętrznych i wewnętrznych wytaczanie ? do obróbki powierzchni wewnętrznych wiercenie ? wykonywanie otworów rozwiercanie ? wykańczanie otworów walcowych powiercanie ? powiększanie otworów walcowych przeciąganie i przepychanie ? wykańczanie otworów niewalcowych struganie i dłutowanie ? obróbka narzędziem wykonującym ruch posuwisto-zwrotny Rodzaje obróbki wiórowej: zgrubna średnio dokładna dokładna bardzo dokładnaŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obr%C3%B3bka_wi%C3%B3rowa

Tokarka - a cóż to?

Tokarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem przedmiotów najczęściej o powierzchni brył obrotowych (wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne).
Narzędziem obróbczym są najczęściej nóż tokarski, wiertło lub narzędzia do gwintów.
Obróbkę na tokarce nazywa się toczeniem.
Toczenie wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym.

Obrabiany przedmiot mocuje się w tym celu w uchwycie bądź w kłach. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną tokarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM Ważniejsze grupy i podgrupy tokarek: kłowe: uniwersalne, produkcyjne, precyzyjne, wielonożowe, ciężkie, kopiarki uchwytowe tarczowe i karuzelowe rewolwerowe półautomaty tokarskie automaty tokarskie: jedno- oraz wielowrzecionowe zegarmistrzowskie zataczarki specjalne (branżowe) Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tokarka

.

Widok do druku:

frezarki cnc do metalu