Kłopotliwe problemy zdrowotne nie powinny być bagatelizowane, jednak bywa, że spotykają nas choroby i wtedy należy się z nimi zmierzyć.
Kwestie typu nie powinny czekać.

Neurologia jako dziedzina medycyny

kiwic neurochirurg kiwic neurochirurg
Neurologia ? dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego.

Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry.

Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Neurologia

Rola Neurochirurga

Oczywiście trzeba pamiętać, że neurochirurg to bardzo ważny lekarz, ponieważ zajmuje się on najczęściej obrażeniami wielonarządowymi.
Warto wspomnieć, że są to poważne obrażenia mózgu i kręgosłupa. Tego typu urazy wymagają prawdziwego specjalisty i co bardzo ważne liczy się czas reakcji. W takich chwilach wspomniany czas działa na niekorzyść lekarza, ponieważ maleją szansę na uratowanie określonego pacjenta. Medycyna mówi nam jasno, że układ nerwowy nie posiada zdolności do regeneracji dlatego też procesy związane z leczeniem poważnych przypadków mogą okazać się bardzo trudne zwłaszcza jeśli mówimy o naprawdę skomplikowanych przypadkach. Mózg jest bardzo wrażliwy na jakiekolwiek urazy dlatego, trzeba brać to pod uwagę. Oczywiście uraz zawsze jest groźny dla człowieka.

Jednak to właśnie właściwy neurochirurg może nam wtedy uratować życie.

Trzeba powiedzieć sobie szczerze neurochirurg nie ma łatwego życia.
Od jego decyzji i doświadczenia zależy bowiem życie ludzkie za każdym razem, trzeba mieć to na uwadze.

Encyklopedia; Neurolog

Neurolog ? lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego, czyli neurologią.
Prawo do używania tytułu specjalisty neurologa może uzyskać lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego odbywanego pod nadzorem kierownika specjalizacji przez co najmniej pięć lat (po ukończeniu stażu podyplomowego i zdaniu lekarskiego egzaminu praktycznego).
Obecnie specjalizacja z neurologii jest jednostopniowa.

Przed 1999 rokiem tytuł specjalisty neurologa (specjalisty drugiego stopnia) można było uzyskać dopiero po wcześniejszym uzyskaniu tytułu lekarza neurologa (czyli ukończeniu specjalizacji pierwszego stopnia). W trakcie pięcioletniego okresu specjalizacji specjalizujący się lekarz musi m.in.

odbyć kursy z elektroencefalografii, elektromiografii, USG Dopplera, padaczki, neuroradiologii i neuropatologii.

Program specjalizacji przewiduje także konieczność przepracowania jako stażysta na oddziałach: psychiatrycznym, neurochirurgicznym, internistycznym, intensywnej opieki medycznej i neurologii dziecięcej od jednego do trzech miesięcy.

Wymagane jest też odbycie przynajmniej 120 dyżurów lekarskich w oddziale neurologicznym lub izbie przyjęć. Specjalizacja kończy się egzaminem państwowym przeprowadzanym według rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Neurolog.

Dodane: 10-06-2016 12:15

Tagi: medycyna zdrowie neurologia neurolog operacja

Widok do druku:

kiwic neurochirurg